Giriş Yap
Tüm dersler

Dans Terapi

Detaylar

Başlangıç
60 dk.
1 kişiye kadar
Bu ders Türkçe sunulmaktadır
Bilgisayar, telefon, tablet ile derse katılın
Stüdyo'da derse katılın

Dansın bütünleyici ve iyileştirici bir sanat olma özelliği çok eski kültürlere kadar dayanır. Dans ve Hareket Terapisi; dans, hareket ve psikolojik tedavi yöntemlerini bünyesinde barındıran, öncül olarak Avrupa ve Amerika’da gelişmiş ve pek çok alanda kullanılan bir yöntemdir. Bu alanda uluslararası araştırmalar devam etmektedir.

Birleşik Krallık Dans ve Hareket Psikoterapisi Kurumu’nun (ADMT, UK) tanımına göre Dans Terapisi; hareketlerin ve dansın psikoterapötik uygulaması ile bireyin kişisel, duygusal, fiziksel, sosyal gelişimini ve farkındalığını yaratıcı bir süreç çerçevesinde sanatla deneyimlemesidir.

Dans terapisinin temeli, kişinin hareketlerinin, düşünce sistemini ve hislerini yansıttığı prensibine dayanır. Kişinin hareketlerinin algılanması, fark edilmesi ve hareket repertuarının genişletilmesi sonucu, bu sürece tanıklık eden dans terapisti kişinin farkındalığını arttırmaya, yeni hareket algıları oluşturmaya ve böylece duygularında ve sözel iletişiminde yeni iletişim mekanizmaları geliştirebilmesine yardımcı olur. Kişisel gelişim ve sosyal iletişimi destekleyen dans terapisi bire-bir seans ya da grup terapisi olarak sağlık, eğitim ve sosyal hizmet alanlarında, bu eğitimi almış lisanslı terapistler tarafından uygulanabilir.

Neler öğreneceksiniz

Dans ve Hareket Terapisinin Yararları:
-Kişisel farkındalık, özgüven, bağımsız olabilme yetisi ve sağlıklı bireyleşme,
-Düşünce, duygu ve hareket arasında bağlar kurabilmek,
-Değişkenlerle başa çıkabilme ve adaptasyon mekanizmalarının gelişimi,
-Çok yoğun, baskın düşünce ve hislerin ifade edilebilmesi ve bu hislerle başa çıkabilme,
-Sözel ve hareketli iletişim yöntemlerini geliştirme,
-Yaratıcı yöntemler, dans, müzik ve oyun aracılığıyla güvenli bir ortamda içsel kaynaklara ulaşım,
-Kişiye kendi ve başkaları üzerindeki etkisini yargılanmadan yaratıcı ve destekleyici bir ortamda deneyimleme olanağı sunmasıdır.

Uygulama şekilleri çalışılan grubun ve kişinin ihtiyaç ve çalışma amacına göre belirlenip değişebilir.

Dans Terapistleri; sanatla kisisel gelisimine destekte bulunmak, farklı ve yaratıcı bir süreç deneyimlemek isteyen herkesle çalışabilmekle beraber, duygusal boşlukta olan, öğrenme bozukluklari olan, fiziksel ya da zihinsel engeli bulunan her yaş grubuyla çalışabilmektedir.

Yanınızda bulundurmanız gerekenler

Su Matarası
Rahat Kıyafetler
Renkli Kalemler, boyalar
A4 kağıtlar

Bu dersin yaklaşan etkinlikleri


Warning: Undefined variable $post in /home/u911429242/domains/gumusayak.com/public_html/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(115) : eval()'d code on line 3

Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/u911429242/domains/gumusayak.com/public_html/wp-content/plugins/oxygen/component-framework/components/classes/code-block.class.php(115) : eval()'d code on line 3

Şubat 2023

Etkinlik yok

cross
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram
X
X
X